Chorzów 2016 – już po

W dniach 10-11 września w Chorzowie w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy 13 odbył się III Pokaz Makiet Kolejowych w skali 1:120 wielkość TT. Prezentowane w tym roku modele pociągów odpowiadały czasom współczesnym, czyli jeździły modele oryginałów jakie można spotkać obecnie na naszych torach w Polsce, Niemczech i Czechach, gdyż makieta o długości modułów około 70m była podzielona umownie na te trzy kraje. Na stacjach granicznych były zamieniane lokomotywy z poszczególnych krajów jak ma to miejsce w rzeczywistości. Zaprezentowana makieta składała się w większości z modułów wykonanych według polskiej normy sTTandard dzięki czemu można je było ze sobą połączyć. Moduły w ilości 65 sztuk (niektóre moduły składają się z kilku segmentów) wykonane przez Śląską Grupę TT były uzupełnione modułami kolegi z Krakowa.
Całą makietę przygotowało 17 osób. Każdy pociąg był prowadzony przez maszynistę, a stacje obsługiwali dyżurni ruchu, ruch pociągów był prowadzony według wykonanego specjalnie na tą imprezę rozkładu jazdy. Jeździły pociągi osobowe, międzynarodowe, expresowe i towarowe. Na makiecie na zmianę jeździło około 40 lokomotyw. Na stacje docierały również pociągi zdawcze z wagonami wypełnionymi zamówionymi towarami, czyli była prowadzona wymiana towarowa jak ma to miejsce na prawdziwej kolei. Jeździł również pociąg RETRO z parowozem, oraz pociąg roboczy. Prowadzone były naprawy torów przy zamkniętym szlaku, pociągi wtedy jeździły jednym torem.
Pokaz był skierowany dla młodszej widowni lecz nie tylko, część dzieci i gości miała okazję poprowadzić miniaturowe pociągi. Zdjęcie z manipulatorem zwanym Fredi i pamiątkowy certyfikat maszynisty pozwoli zapamiętać te chwile na długi czas.

… więcej zdjęć i filmów:
adikol: s38.photobucket.com/user/adikol/slideshow/SGTT/2016-09%20III_CHorzow
Lotos: s38.photobucket.com/user/adikol/slideshow/SGTT/2016-09%20IIIChorzow_Lotos_Zdjecia
Sebastian: transportwtychach.tw53.webd.pl/fotogaleria/fotoraporty/chorzow2016/index.html
Seba film: transportwtychach.tw53.webd.pl/chorzow2016_filmy.html

Adrian Pander
Śląska Grupa TT – organizator pokazu.

Post Author: A.+B.